Trh, ktorý určuje ceny ropy, si tento zákaz však takmer nevšimol. V praxi totiž ruská ropa do Európy putovala doteraz len cez ropovody, po mori už jej preprava bola na minime. „Ropa Brent síce dnes zdražuje, teraz o 1,6 percenta, ale to skôr kvôli uvoľňovaniu covidových reštrikcií v Čínwe. Zatiaľ teda nemožno predpokladať, že by ruský krok výraznejšie zvýšil svetové ceny ropy. Môže však dôjsť ku skôr čiastkovým problémom so zásobovaním ropnými produktmi v niektorých členských krajinách EÚ,“ hovorí ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podľa neho tak hrozí, že by po týždňoch poklesov opäť začala rásť cena nafty, ale ani to by nebolo také výrazné ako počas jari.
Nechcú to hrotiť
Putinov krok nie je podľa Kovandu prekvapujúci, zaujímavé je skôr to, ako dlho Rusku trvalo, než s odozvou na západné embargo prišlo. Strop na ruskú ropu totiž vstúpil do platnosti už pred viac ako tromi týždňami. „Zainteresovaní účastníci trhu mali dosť príležitostí pripraviť sa na terajšiu situáciu. Rusko vysiela signál, aj v oblasti dodávok plynu, že nechce situáciu strán dodávok energií ďalej hrotiť. Pripravilo by sa tak totiž o príjmy svojej verejnej kasy, ktorá sa kvôli západným sankciám ocitá pod čoraz výraznejším tlakom,“ poznamenal Kovanda.
Na Slovensku spracováva ruskú ropu rafinéria Slovnaft. Tá ešte pred pár mesiacmi protestovala proti zákazu jej dovozu, keďže jej systémy sú prispôsobené na spracovanie práve ťažkého ruského typu ropy. Odvtedy sa však pripravuje na spracovanie iných typov, keďže jej prioritou je vývoz do zahraničia. Štáty EÚ okrem Česka produkty pochádzajúce z ruskej ropy už nechcú. Súčasný krok Ruska však rafinéria nevníma ako problematický. „Cenový strop na ruskú ropu sa týka predaja ropy na mori. Do Slovnaftu prúdi ropa z Ruska ropovodom Družba, na ktorý sa cenový strop nevzťahuje,“ komentoval situáciu hovorca Slovnaftu Anton Molnár.