Nemocnice sú preplnené a veľa práce majú aj pohrebné firmy a krematóriá, píšu agentúry AFP a Reuters. Oficiálne údaje ale o vážnosti situácie nič nenapovedajú - podľa nich za posledný deň zomreli kvôli koronavírusovej infekcii traja ľudia a počet infikovaných už sa nezverejňuje vôbec. Denník The Guardian s odvolaním sa na modely britskej analytickej spoločnosti Airfinity uvádza, že novonakazených teraz môže byť v Číne až milión denne a denná bilancia úmrtí na covid-19 až 5000.
Čína, ktorá má 1,4 miliardy obyvateľov, teraz nepochybne zažíva najdrvivejšiu vlnu pandémie od prvých prípadov covidu-19, ktoré sa objavili koncom roka 2019 v čínskom Wu-chane. Peking začiatkom mesiaca po troch rokoch prísnej politiky, keď sa do karantény uzatvárali celé mnohomiliónové mestá už pri výskyte jednotlivých prípadov nákazy, výrazne zmiernil doterajšie opatrenia a zrušil aj plošné testovanie. Trvalo len pár týždňov, kým sa rozvoľnenie prejavilo tlakom na zdravotný systém. Podľa agentúry AFP chorí zaplavili lekárne, lekárske pohotovosti i nemocnice a preťažené sú aj krematória.
Pekinská nemocnica Čchao-jang hlási, že väčšinu nových pacientov tvoria starší ľudia. Na pohotovosti teraz ošetrí asi 450 až 550 ľudí denne, pred uvoľnením reštrikcií to bola asi stovka. Doktori a sestry kvôli nedostatku personálu pracujú aj v čase, keď sa sami s nákazou stretávajú, píše Reuters. Vo vidieckych oblastiach sa do práce vracajú aj zdravotníci, ktorí už sú na dôchodku.
Správy o pandemickej situácii v Číne tak prichádzajú len z terénu a nie z oficiálnych miest, čo mnohých krajín vedie k opatrnosti, a niektoré dokonca zavádzajú opatrenia pre cestujúcich z Číny. Taliansko oznámilo, že nanovo budú povinné testy na koronavírus pre všetkých cestujúcich z Číny, predtým k tomu siahli India, Japonsko či Taiwan. Nemecko uviedlo, že na sprísnenie opatrení zatiaľ nevidí dôvod, Česko chce prípadné kroky riešiť koordinovane na nadnárodnej úrovni, oznámilo ministerstvo zdravotníctva.