Washington však bude vystupovať voči akýmkoľvek krokom ohrozujúcim takzvané dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, zdôraznil Biden, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. Netanjahu sa vo štvrtok po roku a pol vrátil k moci, keď parlament vyslovil dôveru jeho novej koaličnej vláde. Pozorovatelia ju označujú za najpravicovejšiu a nábožensky najkonzervatívnejšiu v dejinách štátu Izrael.
Biden sa podľa vlastných slov teší na to, že bude môcť s Netanjahuom spolupracovať pri riešení aktuálnych výziev v regióne Blízkeho východu vrátane hrozby, ktorú predstavuje Irán. Šéf americkej diplomacie Antony Blinken zase uviedol, že Washington bude posudzovať novú izraelskú vládu na základe jej politiky, a nie podľa osobností, ktoré ju tvoria. V Netanjahuovej šiestej vláde je aj krajne pravicový politik Itamar Ben-Gvir, ktorý bude viesť novovytvorené ministerstvo národnej bezpečnosti.
Ben-Gvir, rovnako ako viacerí ďalší členovia novej izraelskej vlády, odmieta riešenie blízkovýchodného konfliktu na báze mierového spolunažívania židovského a palestínskeho štátu. Z prostredia Netanjahuovho kabinetu sa tiež ozývajú hlasy o potrebe zlegalizovať židovské osady v okupovanom Predjordánsku a vo vhodnom momente toto územie anektovať. Blinken varoval, že Spojené štáty budú proti rozširovaniu osád a tiež akýmkoľvek pokusom o anexiu Predjordánska.