Stovka britských spoločností podpísala trvalý štvordňový pracovný týždeň pre všetkých svojich zamestnancov bez straty mzdy, čo je míľnik v kampani za zásadnú zmenu britského prístupu k práci. Píše o tom britský The Guardian.
Týchto 100 spoločností zamestnáva 2 600 zamestnancov, teda nepatrný zlomok pracujúcej populácie Spojeného kráľovstva. Môže to však byť sľubný začiatok. Iniciátori kampane k štvordňovému pracovnému týždňu dúfajú, že ich snaha je prvým krokom k veľkej globálnej zmene.
Zástancovia štvordňového týždňa hovoria, že päťdňový model je len pozostatkom "skoršieho ekonomického veku". Niektorí historici tvrdia, že debata o zavedení štvordňového týždňa má veľa podobností s kampaňou na dvojdňový víkend v 19. storočí.
Štvordňový týždeň by zároveň mohol prinútiť spoločnosti zlepšiť svoju produktivitu, čo znamená, že rovnaký výstup by mohli vytvoriť za menej hodín. Politika skráteného týždňa sa tiež ukázala ako užitočný spôsob prilákania a udržania zamestnancov.
Väčšina spoločností, ktoré oficiálne prijali štvordňový týždeň, je v sektore služieb, od technológií po marketingové spoločnosti. Kampaň však uviedla, že sa prihlásili aj niektorí zamestnávatelia z výroby a stavebníctva.