Riešiť bolo treba ambulancie, nie nemocnice
Peter Visolajský, šéf lekárskych odborov
- Keď už je to schválené v parlamente, zbytočné je nad tým meditovať. Táto optimalizácia siete nemocníc nerieši príčiny, ale následky, čo je chyba. Keď zavriete nemocnicu alebo ju zmeníte na doliečovák, tí pacienti nezmiznú. Nemocnica, ktorá má svojich pacientov, nie je zbytočná a môžeme sa baviť o tom, ako tých pacientov lepšie ošetriť napríklad v ambulanciách, a potom nepotrebujeme toľko nemocníc.
Lenže nám ambulancie nefungujú takmer vôbec, čo nám Európska komisia vyčíta už roky. Zrušením takmer 11 000 nemocničných lôžok sa problém pacientov ani Slovenska nevyrieši. My máme zlé štatistiky, čo sa týka výsledkov zdravotníctva, štatistiky úmrtia a my povieme, že pomôže, keď zredukujeme nemocnice. To ako keby ste povedali, že máme vysokú kriminalitu a budeme to riešiť tak, že budeme rušiť policajné stanice po Slovensku.
Cieľom je, aby nerobili všetko
Dušan Zachar, analytik INEKO
- Je to prvý nástrel, ktorý urobilo ministerstvo zdravotníctva na základe rôznych ukazovateľov spádovosti, časovej dostupnosti, materiálno-technického zabezpečenia a personálneho zabezpečenia. Zmeny budú prichádzať postupne a budú aj dopredu avizované. Cieľom je, aby nerobili všetky nemocnice všetko, aby sa špecializovali. Vysokošpecializovaná starostlivosť sa bude sústreďovať do centier excelentnosti, aby bola zachovaná dostupnosť a po operácii pacienta previezli blízko do miesta bydliska na doliečovanie.
V nemocniciach prvého typu dostane základnú starostlivosť, operačné vyšetrenia, bude tam urgentný príjem a, samozrejme, tieto nemocnice si budú môcť zazmluvňovať aj doplnkové programy. Ak budú mať dostatočný spád, dostatočnú kvalitu, tak môžu aj nemocnice nižších typov poskytovať zdravotnú starostlivosť ako nemocnice vyššieho typu. Nebude však úplne jednoduché primať sestry a lekárov, aby išli pracovať do inej nemocnice, dochádzať za prácou.