Podľa vyhlásenia ministerstva dopravy musí byť test na covid urobený najneskôr dva dni pred odletom a predložený spolu s letenkou. Toto opatrenie začne platiť od 5. januára a po 30 dňoch sa prehodnotí.
Vláda v Ottawe uviedla, že ide o reakciu na prudký nárast počtu nakazených v Čínskej ľudovej republike a obmedzenú dostupnosť údajov o epidemiologickej situácii a sekvenovaní genómu pôvodcu covidu v tejto krajine. "Naše opatrenia prispôsobíme na základe dostupných údajov, vedeckých poznatkov a epidemiologickej situácie v našej krajine a na celom svete," uviedol kanadský minister dopravy Omar Alghabra.
Minister zdravotníctva Mark Butler uviedol, že k tomuto dočasnému opatreniu, ktoré nadobudne účinnosť 5. januára, pristúpila jeho krajina z dôvodu "momentálneho nedostatku komplexných informácií" o pandemickej situácii v Číne, ako aj s cieľom ochrániť Austráliu pred rizikom zavlečenia potenciálnych nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2 a vzhľadom na rýchlo sa vyvíjajúcu situáciu v Číne.
Hoci viac ako 97 percent dospelých Austrálčanov dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, vláda v Canberre sa obáva, že čínske úrady nedostatočne informujú o aktuálnej situácii alebo o tom, ktoré varianty koronavírusu v populácii kolujú. "V Austrálii máme našťastie ľahko dostupné vakcíny a liečbu a vysokú základnú imunitu obyvateľstva," povedal Butler. Vláda tiež podľa neho zvažuje dodatočné opatrenia vrátane testovania vzoriek odpadovej vody z lietadiel a dobrovoľného odberu vzoriek na letiskách pri príletoch.
Podobné opatrenie v Európe už zaviedli, Taliansko, Španielsko, Francúzsko a Británia. Mimo Európy k nemu zatiaľ prikročili India a USA. Ľudia cestujúci z Číny do Kanady a Spojených štátov, ktorí mali pozitívny výsledok testu viac ako desať dní pred letom, budú môcť poskytnúť leteckej spoločnosti namiesto negatívneho výsledku testu doklad o vyliečení.
Čína takmer tri roky uplatňovala stratégiu nulového výskytu covidu. Po jej zrušení 7. decembra 2022 v mestách v celej krajine prudko stúpol počet infikovaných a nemocnice sú plné pacientov. Čínske úrady zároveň od 25. decembra prestali každý deň zverejňovať údaje o počte nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a úmrtiach na ochorenie COVID-19.
Navyše od 8. januára prestane Peking od príchodzích vyžadovať, aby išli do karantény, stále však potrebujú negatívny výsledok testu PCR urobený do 48 hodín pred odletom.