Zelený zákal alebo glaukóm je chronické, progresívne a ireverzibilné ochorenie zrakového nervu, ktoré je druhou najčastejšou príčinou slepoty. "Neadekvátne zvýšeným vnútroočným tlakom zapríčineným nedostatočným odtokom alebo nadmernou tvorbou vnútroočnej tekutiny dochádza k útlaku vnútroočných štruktúr, najmä zrakového nervu, a teda k jeho štrukturálnym zmenám," vysvetlila odborníčka.
Rizikové faktory vzniku zeleného zákalu sú podľa jej slov vek (starší ľudia), ochorenia ako napríklad cukrovka či nízky krvný tlak, očné ochorenia ako ďalekozrakosť či vnútroočné zápaly, úrazy oka a tiež genetika. Glaukóm možno podľa nálezu vo vnútroočnej štruktúre rozdeliť na zelený zákal s otvoreným uhlom, zatvoreným uhlom a sekundárny zelený zákal, vyskytujúci sa pri iných očných chorobách. Samostatnú kapitolu tvorí vrodený zelený zákal u detí.
Podľa druhu zeleného zákalu vznikajú u pacientov rôzne príznaky, ozrejmila Majtánová. Pri zelenom zákale s otvoreným uhlom sú často príznaky nešpecifické, nevýrazné ako diskomfort v očiach, bolesti hlavy, horšie videnie pri slabšom osvetlení. Výraznejšie zhoršenie videnia a porucha periférneho videnia sú príznakom pokročilého štádia zeleného zákalu. Zelený zákal s uzavretým uhlom sa prejavuje zhoršením videnia, výraznejšími bolesťami hlavy alebo oka, vznikom farebných kruhov okolo svetelných zdrojov, začervenaním oka.