Pozitív na strane Slovenska je minimum. Dá sa medzi ne zaradiť napríklad nižšia rozvodovosť, lepšia dostupnosť detských lekárov či o niečo výraznejší pokrok v znižovaní nezamestnanosti a tiež výraznejšie zvýšenie životnej úrovne.
Tá sa v ČR zvýšila 2,4-násobne, no na Slovensku podľa analytika Martina Šustra až 2,6-násobne. Celkovo sme však v nezamestnanosti aj v životnej úrovni na tom stále horšie ako ČR, a to isté platí aj pre mnohé ďalšie oblasti. Zatiaľ čo v roku 2012 bolo Slovensko na 92 % ekonomickej úrovne ČR, minulý rok sme boli už naspäť zhruba na 75 %.
Aj z týchto čísel vidno, že „dobiehanie“ Západu a Českej republiky sa zastavilo a od nášho najbližšieho suseda sa vzďaľujeme. „V posledných 30 rokoch nastal vďaka integrácii do západoeurópskeho hospodárskeho priestoru prudký ekonomický rozmach v oboch krajinách. Slovensku sa podarilo čiastočne dotiahnuť na ČR, aj keď stále výrazne zaostáva. Od roku 2015 sa rozdiel opäť zväčšuje, čo je dôsledok zlých hospodárskych zákonov prijatých na Slovensku v období Ficovej vlády. Súčasná vláda pokračuje v nastolenom trende zlých zákonov, takže v najbližších piatich rokoch sa bude pravdepodobne zaostávanie za ČR prehlbovať,“ hovorí pre Nový Čas Boris Tomčiak, ekonóm Finlord.
„Postupné dobiehanie Západu pokračuje, ale ešte potrvá minimálne ďalších 25 rokov,“ dodáva. Čo treba robiť, aby sme sa od Čechov prestali vzďaľovať? „Je nutné podporovať podnikanie a tvorbu pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou. Neexistuje žiaden lepší spôsob zvyšovania životnej úrovne,“ uzatvára Tomčiak.