Jej dosiahnutie komplikuje okrem iného otázka Kurilských ostrovov, ktoré Sovietsky zväz anektoval po konci druhej svetovej vojny.
"Je úplne jasné, že je nemožné diskutovať o podpise takéhoto dokumentu (mierovej zmluvy) so štátom, ktorý zastáva nie priateľské postoje a dovoľuje si smerovať vyhrážky proti našej krajine," cituje agentúra Reuters Rudenkovo vyhlásenie pre TASS.
Podľa Rudenka vláda japonského premiéra Fumia Kišidu tiež opúšťa zásady "mierumilovného rozvoja" a posilňuje vojenskú spoluprácu s "partnermi mimo regiónu", čím zrejme myslí USA. Rudenko tiež kritizoval navyšovanie japonského obranného rozpočtu. "Považujeme tieto aktivity Tokia za vážnu výzvu bezpečnosti našej krajiny i celého ázijsko-tichomorského regiónu," dodal Rudenko.
Japonsko sa po začiatku ruskej vojny na Ukrajine pridalo k niektorým západným sankciám proti Moskve. Krajina tiež spolupracuje na zabezpečení svojej bezpečnosti s USA. V reakcii na to Rusko okrem iného vypovedalo viacero dohôd týkajúcich sa Kurilských ostrovov. Ak Tokio bude pokračovať týmto smerom, tak Moskva bude musieť zaviesť "primerané protiopatrenia".