Podstatnou agendou Česka bola aj otázka vzťahov EÚ k štátom, ktoré sa chcú stať jej súčasťou. Prístupové rokovania sa začali s Albánskom a Severným Macedónskom, kandidátsky štatút získala Bosna a Hercegovina, prihlášku oficiálne podalo aj Kosovo. "V priebehu nášho predsedníctva sme tiež úspešne doviedli Chorvátsko do eurozóny a Schengenu,"
Minister pre európske záležitosti Mikuláš Bek uviedol, že české predsedníctvo je v Európe vnímané ako prekvapivo úspešné. "Dostáva sa nám veľkého uznania od našich partnerov," povedal s tým, že očakávania neboli príliš vysoké, pretože Česko malo povesť akéhosi maďarského "satelitu" na periférii Európy.
Teraz je však podľa ministra považované za krajinu, ktorá hrá aktívnu rolu v centre európskeho diania. Neformálnym mottom českého predsedníctva by podľa neho mohlo byť "tichá vody brehy myje".
Česko prevzalo predsednícku štafetu 1. júla od Francúzska. Počas uplynulých šiestich mesiacov sa uskutočnilo viac než 500 predsedníckych akcií, takmer 300 z nich v Česku. Podarilo sa tiež zrealizovať ideu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona – na Pražskom hrade sa stretlo 44 lídrov na novej platforme Európskeho politického spoločenstva. Od 1. januára predsedá Rade EÚ Švédsko.