Zmluvy na dodávku očkovacích látok pritom stále trvajú, keďže štáty v čase, keď zadávali objednávky výrobcom, nevedeli, koľko ich reálne budú potrebovať. V súčasnosti je tak zo strany členov EÚ tlak na to, aby sa dodávky znížili. „Európska komisia pokračuje v mene členských štátov v prebiehajúcich rokovaniach so spoločnosťami, ktorých cieľom je dosiahnuť v tejto veci dohodu. V prípade, keď nebude možné spotrebovať všetky doručené liekovky do exspirácie, bude sa Slovenská republika usilovať o darovanie/predaj vakcín iným krajinám,“ dodali z ministerstva.
Aktuálne pripravujú darovanie do Egypta, Brazílie, Srbska a Kazachstanu. Stále však nie je jasné, koľko vakcín budeme musieť znehodnotiť. V praxi totiž ide o miliónové sumy. „V rámci všetkých nákladov, ktoré sa v systéme ocitli a ocitajú, tak toto je problém, ktorého cenovka nie je taká dramatická vzhľadom na to, na riešenie akého potenciálne veľkého problému to bolo určené,“ uviedol ekonóm INESS-u Martin Vlachynský pre Markízu.
Európska komisia v uplynulých dňoch ponúkla vakcíny aj Číne, ktorá zápasí s najnovšou vlnou covidu po tom, čo prestala uplatňovať politiku nulového ochorenia COVID-19. Čína sa však spolieha najmä na vakcíny a prípravky, ktoré si vyrába sama.