Chorvátsko sa 1. januára stalo 20. členom eurozóny, osem rokov po rozšírení menovej únie o Litvu. Chorváti tak po 29 rokoch skončili s národnou menou kuna, pričom výmenný kurz bol stanovený na 7,5345 kuny za jedno euro.
Už v utorok (3. 1.) sa však začali množiť sťažnosti, že ceny v maloobchode aj v oblasti služieb sa zvýšili. Ako uviedla Ana Kneževičová z organizácie na ochranu spotrebiteľov, obyvatelia sú oprávnene nahnevaní a sklamaní, keďže "vláda po celý čas tvrdila, že prijatie eura nepovedie k vyšším cenám".
Chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipovič v reakcii na novú situáciu v utorok uviedol, že vláda bude reagovať. "Maloobchodné reťazce zvyšovali ceny každý mesiac a teraz, po zavedení eura, to robia opäť a snažia sa ľudí oklamať. To im však neprejde." Neskôr dodal, že na stole sú všetky možnosti, od zapísania na čiernu listinu až po zmrazenie cien viacerých výrobkov.
V stredu pre Chorvátsky rozhlas, ktorý citovala agentúra Hina, povedal, že rozhodnutie o prípadnej čiernej listine za zdražovanie tovarov a služieb prijme vláda čoskoro. "Nie je žiadny dôvod na zvyšovanie cien," dodal Filipovič.