Hoci neexistujú žiadne oficiálne údaje o miere depresií, prieskum vykonaný moskovskou Sečenovovou univerzitou na začiatku tohto roka naznačil, že každý tretí Rus cíti depresívne alebo úzkostné stavy, čo je zhruba rovnaká úroveň ako v roku 2020 počas vrcholiacej pandémie covidu-19. Podľa oficiálnych údajov, o ktorých na začiatku tohto roka informovala štátna tlačová agentúra TASS, navyše Rusi v prvých deviatich mesiacoch minulého roka nakúpili o 50 percent viac antidepresív ako v rovnakom období roka 2021.
"Pre niektorých ľudí bola mobilizácia takým šokom, že výrazne zmenila ich duševný stav. Mnohí zažívali silné pocity strachu spolu s pocitmi neskutočna z toho, čo sa deje," uviedla klinická psychologička Galina Lajševová. Hoci takéto akútne reakcie netrvajú dlho, Lajševová varovala, že ich môžu často vystriedať dlhodobé stavy vrátane chronickej úzkosti a depresie.
35-ročná marketingová špecialistka Polina, ktorá nechcela uviesť priezvisko, aby mohla hovoriť o svojom duševnom zdraví, povedala The Moscow Times, že v októbri musela vyhľadať odbornú pomoc. Lekár jej predpísal Cipralex v kombinácii s Xanaxom, ktorý jej pomáhal zvládať úzkosť a záchvaty paniky.