Podľa najnovších analýz sedimentov sa na dne svetových oceánov od roku 2000 množstvo mikroplastov strojnásobilo. Autori výskumu z Katalánska a Dánska analyzovali jadrá sedimentov, ktoré boli vyťažené v Baleárskom mori. Každé jadro bolo dlhé tridsaťsedem centimetrov a umožnilo výskumníkom zistiť, koľko mikroplastov bolo na morskom dne od roku 1965, kedy sa plasty začali masovo vyrábať.
Z ich výsledkov, ktoré publikoval časopis Environmental Science and Technology, vyplýva, že od prelomu tisícročia sa množstvo častíc degradujúceho plastu na morskom dne strojnásobilo.
„Výsledky konkrétne ukazujú, že od roku 2000 sa množstvo plastových častíc usadených na morskom dne strojnásobilo, a že akumulácia zďaleka neklesá a neprestáva rásť, čo napodobňuje produkciu a globálne využitie týchto materiálov,“ uviedla jedna z autoriek štúdie Laura Simonová-Sánchezová z Barcelon.
„Po uložení na dne je ich ďalšia degradácia minimálna, takže plasty zo 60. rokov 20. storočia zostávajú na morskom dne a zanechávajú tam stopy ľudského znečistenia,“ dodávajú autori. Z analýzy tiež vyplýva, že najčastejším typom plastov na dne oceánov je polypropylén hojne používaný ako obalový materiál.