Americké ministerstvo poľnohospodárstva udelilo podmienenú licenciu vakcíne vytvorenej biotechnologickou spoločnosťou Dalan Animal Health. Očkovanie má pomôcť chrániť včely medonosné pred morom včelieho plodu. "Naša vakcína je prelomová v oblasti ochrany včiel medonosných," uviedla šéfka spoločnosti Annette Kleiserová. "Sme pripravení zmeniť spôsob starostlivosti o hmyz, čo ovplyvní produkciu potravín na celosvetovej úrovni," dodala.
Vakcína, ktorá bude spočiatku k dispozícii iba komerčným včelárom, je určená na boj proti moru včelieho plodu, ktorého pôvodcom je baktéria Paenibacillus larvae. Nákaza postihuje skoré larválne štádiá včiel. Choroba, ktorá sa prenáša zo včelstva na včelstvo, potom oslabuje a následne ničí celé kolónie. V súčasnosti neexistuje na túto chorobu žiadny liek. Ochorenie bolo v niektorých častiach Spojených štátov objavené až vo štvrtine včelích rojov. Ak sa nákaza v chove objaví, je z hľadiska platných predpisov nevyhnutné napadnuté včelstvo zlikvidovať, obvykle spálením.
V USA sa včelám podávajú aj antibiotiká, ale napríklad v Česku, kde sa nákaza tiež vyskytuje, je táto liečba zakázaná. Vakcína funguje tak, že je pridaná do materskej kašičky, ktorú včely robotnice kŕmia kráľovnú. Tá očkovaciu látku prehltne a jej časť sa potom dostane do vaječníkov. Vyvíjajúce sa larvy získajú imunitu proti moru.
Štúdia spoločnosti Dalan Animal Health uvádza, že sa vďaka ich objavu zníži úmrtnosť včiel na chorobu. Spojené štáty sú pri opeľovaní do značnej miery závislé na riadených včelstvách. Včelie úle sa často prevážajú po celej krajine, aby oplodnili všetky plodiny od mandlí po čučoriedky. Dôvodom je rýchly úbytok miestnej populácie divokých včiel, ktorý je spôsobený najmä stratou biotopov, používaním pesticídov a zmenou klímy.