„Mudrci z ďalekých končín, reprezentujúci príslušníkov troch generácií a troch rás, k nám zavítali na koňoch a ťave. Sprevádzajú ich bubeníci, gajdoši a koledníci. Cestu im ukázali malí hviezdozvestci,“ priblížila za organizátorov Anna Hlaváčová. V uličkách a na námestiach Starého Mesta sa tak rozohral príbeh, ktorý sa kedysi odohral v Jeruzaleme a okolí. Úlohy dvoch mudrcov na koňoch sa skvele zhostili herci Filip Tůma a Vladimír Kobielsky.
Zvyky v Európe
Náš sprievod však nie je jediný. V mnohých hlavných mestách Európy sa na sviatok Troch kráľov usporadúva podobný výpravný sprievod ulicami. Napríklad talianska Florencia sa môže hrdiť stáročia dlhou tradíciou kavalkády kráľov. V Prahe a vo Varšave sa podarilo podobný sprievod založiť po roku 1989, v Bratislave bol prvýkrát v roku 2019. Potom sa uskutočnil ešte raz o rok neskôr, následne ho, tak ako iné podujatia, zrušil covid. Včerajší sprievod si užilo množstvo zvedavcov, vodiči sa však museli obrniť trpezlivosťou. Na trase sprievodu v centre totiž boli obmedzenia a dopravu regulovala polícia.
Trasa sprievodu
- Bratislavský hrad - Palisády - Hodžovo námestie - Suché mýto - Hurbanovo námestie - Župné námestie po Michalskú bránu
Traja učenci
- Deň 6. január je sviatkom Zjavenia Pána už od 3. storočia. Cirkev si ním pripomínala príchod kráľov z východu, avšak rozšírenejší je názor, že to neboli králi, ale mudrci. Gašpar, Melichar a Baltazár boli vraj učenci - fyzik, astronóm a matematik. Boli to pohania z neznámych krajín, ktorí sledovali betlehemskú hviezdu. Ježišovi priniesli zlato, kadidlo a myrhu.