Plyn stúpne bežnej domácnosti v priemere o 16 percent, teplo o 14,5 percenta. Ide už o konečné ceny a ako sa líšia podľa jednotlivých typov domácností?Trhové ceny energií sú na rekordných úrovniach, slovenských domácností by sa to však v roku 2023 až tak dotknúť nemalo.
Rozhodnutia o regulovaných cenách plynu a tepla, ktoré v stredu a vo štvrtok vydal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), hovoria síce o medziročných nárastoch, no zďaleka nie takých dramatických, ako sme sa báli. Pre domácnosť, ktorá využíva plyn len na varenie, napríklad cena plynu stúpne oproti minulému roku len o 1,15 eura mesačne. Domácnosť, ktorá využíva plyn na varenie, ohrev vody a kúrenie, bude platiť mesačne o necelých 16 eur viac.
Vláda ceny enormne stlačila
Ako je to možné, keď sú trhové ceny energií také drahé? Odpoveďou sú mimoriadne opatrenia vlády, ktoré ceny pre domácnosti výrazne stlačili nadol. Bez nich by napríklad domácnosti, ktoré plynom varia, ohrievajú vodu aj kúria, mohli platiť mesačne až o 200 eur viac ako v minulom roku.
„Vplyvom nárastu trhových cien plynu dochádza k celkovému zvýšeniu regulovaných poplatkov za distribúciu plynu pre všetkých odberateľov v priemere o 20 % a maximálnych regulovaných koncových cien plynu pre zraniteľných odberateľov vrátane domácností v priemere o cca 200 %. Avšak v prípade domácností a vybraných zraniteľných odberateľov, na základe mimoriadnych opatrení vlády SR, sa skutočne uplatňované ceny za dodávku plynu v roku 2023 zvýšia priemerne o necelých 16 %. Prijaté mimoriadne opatrenia vlády SR majú totiž prednosť pred cenovými rozhodnutiami úradu,“ vysvetľuje ÚRSO.