Podobne vidí situáciu aj hlavný hygienik SR Ján Mikas: „Chrípková sezóna bude trvať až do apríla, otázne je, ako bude v januári chorobnosť rásť. Uvidíme, či dosiahne podobné čísla ako v decembri.“ Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa naplnili ich predikcie o silnejšej aktivite chrípky v sezóne 2022/2023. „Spôsobené to je relatívne nízkym výskytom chrípky v uplynulých dvoch neštandardných sezónach, kvôli čomu sú ľudia na respiračné ochorenia náchylnejší,“ vysvetľuje ÚVZ vo svojom stanovisku.
Lieky stále chýbajú
Do mozaiky mnohých problémov sa pridáva aj fakt, že liekov na respiračné ochorenia je stále nedostatok. Podľa Prokopovej trvá táto situácia už od septembra a zmena k lepšiemu nenastala. „Nemôžem však povedať, že by sme nemali žiadne lieky. Napríklad potencovaný amino-penicilín, tých je na trhu niekoľko typov, vždy však niektorý z nich chýba. V pediatrii máme zvyk obvolať okolité lekárne a pýtať sa, ktorý druh majú a v akej gramáži. Základné lieky majú výpadky, no nie je to len problém Slovenska. Pred pandémiou sme žiaden problém s formou a gramážou liekov nemali,“ vysvetľuje Prokopová. Zlepšenie situácie a zníženie chorobnosti očakáva, bohužiaľ, až v období Veľkej noci, keď sa výraznejšie zlepší aj počasie.
Čo sa odporúča v školských kolektívoch?
Vetranie
- Časté, krátke, nárazové, niekoľkokrát denne s oknami dokorán.
Hygiena rúk
- Dôkladné umytie mydlom a pod teplou vodou. Je dobré, ak to pedagóg alebo poverená osoba deťom pripomína.
Dezinfekcia
- Je dobré, ak sa v triedach a v škole dezinfikujú plochy a predmety, ktorých sa deti a učitelia často dotýkajú.
Respiračná etiketa
- Kýchať a kašľať do vreckovky - nie do dlane. Použité vreckovky vyhodiť do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyť ruky vodou a mydlom alebo si ich dezinfikovať.
Preventívna izolácia
- V prípade prvých príznakov ochorenia zostať ihneď doma.
Ako predchádzať chrípke?
- Očkovanie proti chrípke sa odporúča všetkým, ktorí ešte neochoreli.
- Obranyschopnosť organizmu podporujte zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšinou vitamínov zo skupiny B a vitamínu D.
- Dbajte na pestrú a vyváženú stravu, najmä na dostatočné množstvo čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín či celozrnných obilnín. Vitamín C nájdete najmä v paprike, chrene, citrusovom ovocí, kivi, zelenej vňati, kapuste či keli.
- Používajte respirátor v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených obchodoch či na hromadných podujatiach. Respirátor sa odporúča aj vtedy, ak začínate pociťovať príznaky ochorenia alebo ste sa vrátili do kolektívu tesne po chorobe.
- Obmedzte podávanie rúk, objímanie pri pozdrave. Nedotýkajte sa očí neumytými rukami, nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi.
Zdroj: ÚVZ SR