Schválenie lieku s názvom Leqembi, známeho aj ako lecanemab, prišlo len niekoľko dní po tom, ako bol FDA v kongresovej správe ostro skritizovaný za to, že "dal zelenú" inému lieku na Alzheimerovu chorobu - Aduhelmu.
Povolenie pre liek Aduhelm bolo udelené napriek výsledkom skúšok, ktoré ukázali, že liečba monoklonálnou protilátkou prináša riziká opuchu mozgu a krvácania.
FDA schválil oba zmienené lieky v rámci zrýchleného procesu, ktorý tomuto americkému regulačnému úradu umožňuje urýchlené schvaľovanie liekov na závažné ochorenia, kde existuje neuspokojená medicínska potreba.
Predbežné údaje z testovania lieku Leqembi boli zverejnené vlani v septembri, pričom sa zistilo, že daný liek počas 18 mesiacov spomalil proces poklesu poznávacích schopností u pacientov o 27 percent.
Lieky Leqembi a Aduhelm, ktoré spoločne vyvinuli japonská spoločnosť Eisai a americká spoločnosť Biogen, "predstavujú dôležitý pokrok v prebiehajúcom boji za účinnú liečbu Alzheimerovej choroby", uvádza sa vo vyhlásení FDA.