AP pripomenula, že ku kríze v NHS sa pridal rast cien potravín a energií, pričom časť zdravotníkov má problém vyjsť s peniazmi. Zdravotné sestry a posádky sanitiek preto zorganizovali štrajky, ktoré sú súčasťou najväčšej vlny štrajkov v krajine za posledné desaťročia, doplnila AP.
Tento tlak obnovil dlhotrvajúcu diskusiu o tom, ako financovať a prevádzkovať NHS, ktorá bola zriadená v roku 1948 s cieľom poskytovať bezplatnú starostlivosť všetkým občanom a je financovaná z ich daní.
Tak ako v iných priemyselne vyspelých krajinách, aj v NHS sa v dôsledku predlžovania priemernej dĺžky života a starnutia populácie zvýšil nápor na túto už preťaženú NHS.
NHS je v Británii už dlho jednou z tém búrlivých debát: opozícia obviňuje Konzervatívnu stranu, ktorá je pri moci od roku 2010, z neustáleho podfinancovania zdravotníctva či zo snahy o jeho skrytú privatizáciu.
Matthew Taylor, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ zastrešujúcej organizácie NHS Confederation, podľa AP vyhlásil, že táto kríza je výsledkom desať alebo viac rokov trvajúcich procesov.