Ušetrite si trápenie aj peniaze, nemá to význam. „Ak by vám malo slúžiť krátkodobé chudnutie, tak ako úvod do dlhodobej zmeny životného štýlu, dajme tomu,“ pripúšťa Katarína Skybová, výživová poradkyňa. V krátkodobom horizonte sa vám môže zdať striktné obmedzenie potravy ako veľmi účinné, za týždeň schudnúť 2 aj 4 kilogramy.
No faktom je, že z prvých rýchlo schudnutých kilogramov tvorí väčšinu voda a nie podkožný tuk. „Stráca sa totiž najmä zásobný glykogén, ktorý na seba viaže množstvo vody,“ vysvetľuje Skybová. Keď však začnete opäť jesť, glykogén, voda, a teda aj kilogramy sa vám rýchlo vrátia späť.
Takto zhodíte kilá navyše
- Pri chudnutí máme záujem redukovať podkožný tuk, nie svaly. Tie by sme si mohli minimálne udržať, alebo aj posilniť. Spotrebovávajú totiž viac energie ako tuk, a tak zvyšujú náš pokojový metabolizmus.
- To však nedosiahneme hladovaním a nerozumnou diétou postavenou na náhradách stravy, či jednostrannou diétou z časopisu.
- Základným princípom každej redukcie hmotnosti je kalorický deficit, teda nižší príjem energie, ako je jej výdaj. No aj to musí mať svoje pravidlá. Ideálne je, keď je aj redukčný jedálniček vyvážený, v opačnom prípade si viac škodíme, ako pomáhame.
- Aj pri chudnutí by sme mali mať v jedálničku všetky potrebné makroživiny, teda aj tuky, aj sacharidy, aj bielkoviny.
- Bežne sa pri diétach striktne obmedzujú sacharidy, no štúdie hovoria o tom, že nízkosacharidové a vyvážené diéty majú v dlhodobejšom horizonte rovnaký výsledok. Rozdiel je v tom, že pri vyváženej diéte sme menej hladní a dá sa to vydržať. Celkom stačí zníženie príjmu sacharidov o 5 - 10 %.
- Dôležitý je aj dostatok bielkovín, tie je vhodné pri diéte navýšiť, no opäť nie masívne. Celkom stačí do 10 % bežného príjmu. Bielkoviny majú výbornú sýtiacu schopnosť, preto pri diéte s dostatkom bielkovín nebudete hladní.