Teheránu tak chceli tlmočiť svoje znepokojenie v súvislosti s dvoma najnovšími popravami tamojších protivládnych demonštrantov aj s prebiehajúcimi represiami. Pobúrenie v súvislosti s popravami vyjadrila ešte cez víkend aj EÚ. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, Reuters a DPA.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v pondelok povedala novinárom, že na ministerstvo bol predvolaný iránsky veľvyslanec, aby bolo "neomylne jasné, že brutálne represie, útlak a terorizovanie vlastného obyvateľstva, ako aj posledné dve popravy nezostanú bez následkov". Baerbocková označila za "kľúčové", aby v tejto otázke zostala Európska únia jednotná a aby "sme nezatvárali oči" pred porušovaním ľudských práv v iných krajinách. "Nesmieme rezignovať a mali by sme znova a znova dávať najavo, že stojíme pri ľuďoch, ktorí si neželajú nič iné, len žiť v slobode a bezpečí," dodala.
Popravy označil ešte predtým za "otrasné" aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý zároveň Irán vyzval, aby s ich vykonávaním prestal a prepustil osoby zadržané na základe nepravdivých dôkazov. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že si predvoláva iránskeho chargé d'affaires, "aby vyjadrilo čo najtvrdšie odsúdenie týchto popráv aj súčasných represií v Iráne".