Rezort diplomacie sa takto vyjadril deň po tom, ako desiatky Iráncov, väčšinou študentov náboženstva, protestovali pred francúzskym veľvyslanectvom v Teheráne proti karikatúram najvyššieho iránskeho vodcu Alího Chameneího, ktoré minulú stredu zverejnil francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo. Magazín tieto kresby publikoval v rámci súťaže, ktorú vyhlásil s cieľom podporiť súčasnú vlnu protivládnych protestov v Iráne. "Pozorne sme sledovali včerajší protest zvolaný pred francúzskou ambasádou v Teheráne, ktorý v žiadnom prípade nebol spontánny," uviedlo francúzske ministerstvo.
Iránskych veľvyslancov si v pondelok predvolali aj holandské, nórske a dánske rezorty diplomacie, aby im tlmočili svoj nesúhlas s popravami a represiami. K rovnakému kroku pristúpil tiež britský minister zahraničných vecí James Cleverly. "Dnes som si predvolal iránskeho chargé d'affaires, aby som čo najdôraznejšie odsúdil popravy, ktorých svedkami sme boli počas uplynulého víkendu," dodal.
Masové celoštátne protesty vypukli v Iráne v polovici septembra ako reakcia na smrť mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela vo väzbe po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania pre ženy. Iránske bezpečnostné zložky tvrdo zasahujú voči účastníkom týchto demonštrácií, ktoré režim označuje za nepokoje vyvolané zahraničnými nepriateľmi Teheránu. O život prišli už stovky ľudí a ďalšie tisíce skončili vo väzbe.
Irán v súvislosti s protestmi taktiež dosiaľ vykonal už štyri popravy, z toho posledné dve v sobotu. Tamojšia justícia zároveň v pondelok informovala, že za zabitie príslušníkov bezpečnostných síl odsúdila na smrť ďalších troch ľudí. Celkovo odsúdili na smrť v súvislosti s demonštráciami 17 ľudí. Šiestim z nich však umožnili obnovu súdneho konania.