"K mnohým bodom z memoranda, napríklad týkajúcim sa ďalšieho vzdelávania lekárov a rezidentského štúdia, ktoré spadajú do zákonných kompetencií SLK a iných zdravotníckych organizácií a vzdelávacích inštitúcií, nie LOZ-u, máme vážne výhrady, ktoré sme už kompetentným prezentovali," spresnila.
Ďalšie legislatívne zmeny je podľa SLK nevyhnutné realizovať po diskusii kompetentných orgánov a ich predstaviteľov. Upozornila, že ich nemožno šiť horúcou ihlou. V tejto súvislosti poukázala napríklad na vlaňajšiu zmenu predpisovania liekov, ktorá spôsobila medzi odbornou verejnosťou a pacientmi "chaos".
SLK pripomenula, že akciu hromadných výpovedí lekárov opakovane z vlastnej iniciatívy podporila. Je jej však ľúto, že s nimi vedenie LOZ nekomunikovalo. "Na záver, pri uviaznutí rokovaní, dokonca odmietlo aj našu ponuku na pomoc formou mediátora medzi LOZ a vládou SR," dodala. Dohodu o mzdách nemocničných lekárov SLK privítala s úľavou, pretože podľa nej odvrátila hrozbu odchodu lekárov z nemocníc a ďalšieho domino efektu v systéme.
Hromadné výpovede pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve podalo vlani vyše 2100 lekárov. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Vláda a odborári sa napokon na konci novembra niekoľko dní pred vypršaním výpovedných lehôt dohodli a uzavreli memorandum.