Hlava štátu v príhovore pripomenula, že za 30 rokov samostatnosti si Slovensko vybudovalo strategické partnerstvá, pričom prispieva k šíreniu demokratických hodnôt a ochrane ľudských práv vo svete a tiež princípov mierovej spolupráce. "Práve uplatňovanie týchto princípov a hodnôt je zárukou aj našej vlastnej bezpečnosti a prosperity. Verím, že tak budete robiť aj vy počas pôsobenia v krajinách, do ktorých onedlho odcestujete," odkázala novým veľvyslancom.
S Lotyšskom a Litvou čelíme podľa Čaputovej spoločným výzvam, či už ide o energetickú a klimatickú krízu, boj s dezinformáciami, ako aj podporu slobodnej a suverénnej Ukrajiny. Rumunsko je podľa nej jedným z našich kľúčových partnerov v juhovýchodnej Európe, s ktorým máme podobné záujmy v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Dodala, že Rumunsko má zároveň potenciál stať sa významným partnerom na riešenie energetickej krízy v regióne, čo je dôležité aj z hľadiska našej potreby diverzifikácie energetických zdrojov. Verí, že sa veľvyslanci v týchto aktivitách podarí napredovať.
Naše vzťahy s krajinami Strednej Ázie majú podľa prezidentky stále nevyužitý potenciál. Verí, že Uzbekistan bude pokračovať v potrebných krokoch v oblasti rozširovania občianskych a politických práv a slobôd. "Tu môže byť užitočnou inspiráciou aj naša slovenská skúsenosť s demokratizáciou. To platí nielen pre Uzbekistan, ale aj ďalšie krajiny, ktoré budete pokrývať, teda Tadžikistan a Turkmenistan," vyhlásila.