Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval Teherán, aby popravy nevykonal. Türk označil obvinenia voči odsúdeným za vágne a uviedol, že v ich prípadoch neboli dodržané ani minimálne záruky spravodlivého procesu.
"Zneužívanie súdnych procesov ako zbraní na potrestanie ľudí za uplatňovanie ich základných (ľudských) práv, akými je napríklad organizovanie či účasť na demonštráciách, sa rovná štátom schvaľovanému zabíjaniu," dodal Türk.
Masové celoštátne protesty vypukli v Iráne v polovici septembra ako reakcia na smrť mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela vo väzbe po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania pre ženy.
Iránske bezpečnostné zložky tvrdo zasahujú voči účastníkom týchto demonštrácií, ktoré režim označuje za nepokoje vyvolané zahraničnými nepriateľmi Teheránu. O život prišli už stovky ľudí a ďalšie tisíce skončili vo väzbe.
V Iráne popravili v roku 2021 prinajmenšom 314 ľudí. Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International popravuje viac ľudí než Irán už len Čína.