TASR o tom informuje na základe správy Fox Business. Urals sa obchoduje pod 50 USD (46,63 eura) za barel (159 litrov), zatiaľ čo cena Brentu sa pohybuje okolo 80 USD za barel. Počas mesiacov pred ruským útokom na Ukrajinu boli ceny Urals a Brentu takmer rovnaké a 21. februára, teda tesne pred inváziou, sa pohybovali okolo 95 USD za barel.
Prudký prepad ceny ruskej ropy je pre Moskvu veľkým problémom, keďže z predaja ropy financuje vojnu proti Ukrajine. Už v marci, prakticky v priebehu týždňa, od 7. do 15. marca 2022, klesla cena ropy Urals zo 101,86 USD za barel na 74,99 USD za barel, vyplýva z údajov OilPrice.com.
Takisto cena Brentu vytrvale klesá z minuloročných maxím, ale pohybuje sa v súlade s cenami Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Negatívny vplyv na cenu ruskej ropy má zrejme zmenšenie trhu, keďže Európa výrazne znížila svoju závislosť od ruských energií. Ešte pred inváziou Európa pokrývala 40 % svojej spotreby energií dovozom z Ruska.
Aktuálne sú najväčšími dovozcami ruskej ropy India a Čína, pričom jej cena sa pohybuje výrazne pod cenovým stropom 60 USD za barel, ktorý koncom minulého roka stanovila Európska únia a skupina G7.