Tým by mohli vzorky pomôcť, až antibiotiká, prehnaná hygiena a chemické látky v strave zdecimujú mikrobióm ľudí natoľko, že bude ľudstvo stáť na pokraji vymretia.
Rovnako ako klesá biodiverzita v divokej prírode, klesá rozmanitosť črevných mikroorganizmov – húb, archeí, vírusov či baktérií – a to predovšetkým vplyvom používania liečiv, chemických látok v potravinárstve, hnojív, znečistenia a prehnanej hygieny v domácnosti.
Vzorky s ľudskými exkrementami boli zhromaždené od najrôznejších etník a kultúr po celom svete, aby ich vedci vo Švajčiarsku mohli analyzovať a zostaviť súpis všetkých druhov organizmov, ktoré žijú v našich črevách. Cieľom je tiež analyzovať tie vzorky, ktoré obsahujú zdraviu prospešné mikroorganizmy, ktoré z našich čriev miznú vplyvom používania liečiv, nezdravou stravou, toxínmi zo stravy a životného prostredia a ďalšími faktormi.
Mrazené vzorky stolice, ktoré boli nazbierané napríklad v Etiópii, na Papui Novej Guinei alebo Portoriku, boli doručené do laboratória Adriana Egliho na Zürišskej univerzite. Adrian Egli je presvedčený, že najohrozenejšie organizmy na Zemi sú tie, ktoré žijú v ľudských črevách, pretože západný životný štýl a chémia v životnom prostredí ich vyhladzujú.