Mikrobióm zohráva kľúčovú úlohu pri rozklade potravín, vstrebávaní živín, produkcii ďalších dôležitých biologicky aktívnych látok, ktoré ovplyvňujú náš metabolizmus, imunitný systém a tiež nervovú sústavu. Niektoré mikroorganizmy prospievajú, ale iné môžu naopak škodiť a vyvolávať depresie, zlyhanie imunity a alergie, stratu pamäti a dokonca skracovať život.
„Ľudia si veľmi dobre uvedomujú, že biodiverzita sa znižuje, a to ako u rastlín, tak u živočíchov. Pokiaľ vyhynie slon, z hľadiska vášho vlastného zdravia nemáte vážny problém. Pokiaľ je váš mikróbióm určitým spôsobom narušený, môže to mať obrovské následky na vaše zdravie,“ prezradil doktor Egli denníku The Times.
Preto sa rozhodol vytvoriť globálny trezor ľudského črevného mikrobiomu. Inšpiráciou bol Globálny trezor semien na Špicbergoch, ktorý uchováva vzorky semien všetkých cievnatých rastlín pre prípad ich vymretia.
„Nehľadáme len ľudí, ktorí žijú v džungli, môžu to byť aj ľudia, ktorí žijú skôr na farme a jednoducho inak ako na západe. S tým, ako sa stále viac ľudí sťahuje do miest, menia sa ich stravovacie návyky a unikátny črevný mikrobióm, ktorý ukrývali, je ohrozený vyhynutím. Veľmi zaujímaví sú ľudia, ktorí sú na okraji, na prechode z vidieckeho životného štýlu na mestský,“ vysvetlil doktor Egli denníku The Times.