V tejto súvislosti apeluje, že linka slúži iba na stavy tiesne, keď je bezprostredne ohrozený život, zdravie, majetok či životné prostredie a postihnutý je odkázaný na poskytnutie pomoci. "Išlo o situácie, keď občania vytočili číslo 112 omylom, hľadali informácie, prípadne sa chceli len porozprávať alebo zistiť, či linka funguje. Zaznamenali sme aj volania detí, ktoré sa chceli takýmto spôsobom zabaviť," uviedol.
Z celkového počtu volaní ich bolo 209.946 neidentifikovaných. "Boli uskutočnené z mobilných zariadení bez vloženej SIM karty alebo z oblastí, kde volajúci nemal signál svojej domovskej mobilnej siete," vysvetlil rezort.
Linka 112 okrem toho vlani prijala tiež 16.701 SMS správ. Operátori zaznamenali aj 4002 manuálnych volaní prostredníctvom systému e-Call vo vozidlách. Prijali tiež 787 automatických volaní pri nárazoch, keď automobil sám odošle dátovú vetu s údajmi o polohe, type vozidla, smere jazdy a počte pasažierov.
Príjem a odozvu na tiesňové volania či SMS zabezpečujú operátori čísla 112. "Sú k dispozícii nonstop 24 hodín denne na koordinačných strediskách integrovaného záchranného systému v krajských mestách (KS IZS)," upozornil rezort. Najviac vyťažené sú podľa neho KS IZS Košice (174.864 volaní za vlaňajšok) a Prešov (142.477 volaní).
Štatistiku vyhodnotila sekcia krízového riadenia rezortu vnútra, do gescie ktorej patrí aj číslo tiesňového volania 112.