Vláda pritom rozbehla či sľubuje viaceré schémy pomoci firmám aj domácnostiam, no do mnohých januárových faktúr sa nestihli premietnuť. Ministerstvo hospodárstva Karola Hirmana (52) tvrdí, že situáciu intenzívne riešia a kompetentní priamo odkazujú, že platby za mnohé faktúry možno posunúť.
Domácnosti: Neuhrádzajte nad zastropované ceny
Pri domácnostiach sú problémom faktúry za teplo, ktoré mnohé z nich hneď na začiatku roka vystrašili a dezorientovali. „Každý občan bude platiť za teplo také ceny, aké vláda schválila ešte minulý rok,“ tvrdí Eduard Heger.
„Vyzvali sme výrobcov tepla, aby dali do súladu zálohové platby s nariadením vlády, čo znamená limity maximálne 20 eur na megawatthodinu a strop 199 eur. Sme v aktívnej komunikácii so Slovenským zväzom výrobcov tepla (SZVT),“ doplnil ho štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec. Nový Čas sa spojil s predsedom predstavenstva zväzu teplárov Stanislavom Janišom, ktorý nezdieľa nadšenie predstaviteľov štátu.
Vláda o maximálnych cenách rozhodla až na samom konci roka, a tak bytové družstvá nestihli vystaviť faktúry v novej nižšej sume. „Keďže maximálna cena tepla bola v Zbierke zákonov zverejnená až 30. decembra, správca vystavil zálohové platby domácnostiam ešte na základe ceny, ktorú stanovil ÚRSO, a tá je vyššia,“ vysvetľuje Janiš.
Hoci výrobcovia tepla budú podľa neho od februára fakturovať štátom stanovenú cenu, domácnosti by mali podľa neho správcom platiť načas a tie ceny, ktoré požadujú. „Človek dostane predpis a je povinný ho zaplatiť. Ale na konci roka každý správca urobí čiaru, spočítajú sa náklady, spotreba, a ak je tam preplatok, správca to vráti,“ hovorí Janiš pre Nový Čas.
Paradoxné je, že ministerstvo hospodárstva domácnostiam, ktoré prekvapili obrovské zálohové platby, jasne odkazuje, aby ich neuhrádzali. „Určite neplatiť. V tomto prípade určite neplatiť a počkať na korektúru tej faktúry,“ poradil domácnostiam tajomník rezortu hospodárstva Švec.