"Až 29 percent obetí online šikanovania o tejto skúsenosti nehovorilo s nikým. Keď už o tom obete komunikovali, najčastejšie to bolo s kamarátom približne v ich veku (42 percent)," uviedla Korenková. Podotkla, že s učiteľom o šikanovaní komunikovali tri percentá obetí.
"V porovnaní s rokom 2021 výskyt šikanovania klesol. Narástol však počet obetí, ktoré sa so šikanovaním stretávajú na dennej báze," doplnila hovorkyňa. Najčastejšie sa na internet deti a dospievajúci podľa nej dostanú cez mobilný telefón. Doplnila, že na dennej báze ho používa približne 90 percent.
Medzi aktivity online patria podľa hovorkyne najmä komunikacia s rodinou alebo priatelmi, pouzivanie socialnych sieti, pozeranie videi či pocuvanie hudby a podcastov. "Celkovo až 80 percent deti a mladých si uvedomuje, ze nie je rozumne zasielat svoju fotku alebo video cudzim osobam," spresnila. Zároveň približne jedna tretina mala v minulom roku skusenost s tym, ze ich na internete nieco nejakym sposobom obtazovalo alebo znepokojilo.