„Ambíciou rezortu je vyriešiť spôsob pridelenia kompenzácií ambulanciám na vykrytie ich vysokých nákladov súvisiacich s energetickou krízou do konca januára tak, aby nedochádzalo k vypovedaniu zmlúv ambulancií s poisťovňami, prípadne k ich zatváraniu,“ konštatuje ministerstvo.
Vyberanie peňazí
V praxi však dochádza k tomu, že už teraz pacienti pociťujú zdravotnú starostlivosť na svojich peňaženkách. Niektorí lekári už teraz vyberajú 10 či 20 € navyše. Problémom podľa lekárov je práve nedostatočný tok peňazí z poisťovní a nárast cien energií.
Tzv. katalóg výkonov je starý 17 rokov a ambulancie tak pracujú za ceny z tej doby. O zmenu sa snažia už niekoľko rokov, ale zatiaľ nebol ako celok pustený do systému. Podľa riaditeľa odboru zdravotníctva Bratislavského kraja Tomáša Szalaya sú už teraz poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí už dlhodobo vyberajú poplatky.
„Naše zákonné kompetencie hovoria, že posudzujeme iba to, či je poplatok v súlade so zákonom. A to sa nedeje iba v troch prípadoch. Prvý prípad je, ak nie je na dverách ambulancie alebo na webe uvedený cenník, prípadne ak nám ho nedá lekár na vedomie. Druhý prípad je, keď pýta lekár peniaze za niečo, čo hradí zdravotná poisťovňa. Tretí prípad je, že poskytovateľ nesmie podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti nad rámec zákona. Teda nemôže povedať, že ak nezaplatíte, nedostanete starostlivosť, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia,“ hovorí Szalay.