Podľa odborníkov je problémom nielen nedostatok lekárov, ale aj to, že sa stretávajú s vysokými faktúrami za energie a nedostatočnými platbami zo zdravotných poisťovní. Tie sa nemenili 17 rokov a súčasný systém sa snažia zmeniť, ale zatiaľ k ničomu nedošlo. Pacienti sa tak už teraz stretávajú v ambulanciách s tým, že lekári od nich vyžadujú poplatky.
O tom, že Slovensko čelí veľkému problému, začal hovoriť aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Celý systém už prestáva byť udržateľný. „Pokiaľ chceme zachovať kvalitu na úrovni 21. storočia, určite bude potrebný aj nárast zdrojov v zdravotníctve zo štátneho rozpočtu. Ale ani otázka spoluúčasti pacienta nie je vylúčená. Myslím si, že sa tým treba vážne zaoberať,“ konštatoval.
Minister by chcel zároveň plošne definovať, na aké služby a výkony má pacient nárok z bežného zdravotného poistenia a aké si, naopak, bude musieť priplácať.
V hre je podľa neho aj nejaká forma pripoistenia. „Hovoríme o systéme, kde bude jasne definovaný nárok pacienta z rozpočtu. Zároveň službu, ktorá bude poskytovaná nad rámec, skrátka jasným spôsobom definujeme a povieme, ako bude hradená,“ hovorí Lengvarský.
Pre Nový Čas Lengvarského rezort spresnil, že ide zatiaľ len o úvahy do budúcnosti. „Aktuálne nepripravujeme zmeny v oblasti poplatkov pri poskytovaní ambulantnej zdravotnej starostlivosti,“ uvádza ministerstvo s tým, že aktuálne rokuje o dofinancovaní ambulantného sektora s poisťovňami aj s rezortom financií.