"Prichádzame o jedinečné druhové vlastnosti, ktoré sa už pravdepodobne nikdy znovu nevyvinú," uviedol vedúci výskumník Luis Valente z univerzity v holandskom Groningene. "Každý druh je hodnotný; je to ako zničiť umelecké dielo, takže je to veľmi šokujúce," uviedol Valente. Jeho tím na štúdiu spolupracoval s vedcami zo Spojených štátov a s madagaskarskou organizáciou na ochranu prírody Association Vahatra.
Madagaskar preslávil najmä lemury kata, príslušníkov línie primátov, ktorí sa nevyskytujú nikde inde na svete. Medzi ďalších známych obyvateľov ostrova patrí tiež endemická mäsožravá šelma fosa, podobná mačke, chameleón leopardí a rad unikátnych motýľov, orchideí, baobabov a ďalších druhov.
Ostrov ohrozuje hlavne ničenie prirodzeného prostredia spôsobené človekom, klimatická zmena a lov. Za predchádzajúce desaťročia sa počet ohrozených druhov cicavcov na Madagaskare viac ako zdvojnásobil, z 56 v roku 2010 na 128 v roku 2021. Podľa autorov štúdie je potrebné vytvoriť ochranárske programy, ktoré by zároveň miestnym obyvateľom zabezpečili obživu, zabránili premene lesov na poľnohospodársku pôdu a obmedzili využívanie prírodných zdrojov.
"Dopad, ktorý ľudstvo doteraz malo na biodiverzitu našej planéty, nevymizne ešte milióny rokov. Niekoľko nasledujúcich desaťročí je ale nesmierne dôležitých pre to, aby sme zabránili rozsiahlemu vymieraniu, ktoré by mohlo mať ešte oveľa hlbšie a dlhodobejšie dôsledky," uviedol Yadvinder Malhi z Oxfordskej univerzity, ktorý sa na štúdii nepodieľal.