Sme štvrtí od konca
Podľa údajov Eurostatu klesla inflácia v celej eurozóne (krajinách, kde sa platí eurom) v decembri nečakane na 9,2 %, pričom v novembri bola ešte na úrovni 10,1 %. Hlavným dôvodom bol pokles v Nemecku, kde inflácia klesla takmer o dve percentá. Slovensko je, naopak, na opačnom konci tabuľky a zdražovanie zostalo na úrovni niečo vyše 15 %. V celkových číslach je Slovensko štvrté od konca, vyššiu infláciu majú len v Litve, Lotyšsku a Estónsku.
Čo robíme zle a kedy sa tento trend u nás zastaví? Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa je hlavným dôvodom to, že zatiaľ čo v zahraničí sa menia ceny energií priebežne, u nás sa menia skokovo raz ročne, spravidla v januári. „Okrem toho sú tam, samozrejme, ešte trošku iné spotrebiteľské koše, ale to, čo to vysvetľuje najviac, sú práve ceny energií, ich iná cenotvorba a iná regulácia,“ vysvetľuje Pánis.
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák hovorí, že inflácia v závere roka napriek rovnakej hodnote ako v novembri príjemne prekvapuje a dosiahla vrchol. „Prispeje k tomu najmä pomerne štedré a plošné dotovanie cien energií pre domácnosti. V prípade, že by štát netlmil rast cien energií pre domácnosti, inflácia v januári by sa zrýchlila výraznejšie nad 30 %,“ upozornil analytik. Celková inflácia by sa podľa neho mala počas väčšiny tohto roka udržať v dvojciferných hodnotách, ale postupne spomaľovať. „V priemere by podľa našich prepočtov mala dosiahnuť 11,6 % a v závere roka by sa mohla pohybovať na úrovni okolo 8 %,“ dodal Koršňák.