Nový kmeň omikronu sa začiatkom roka začal masívne šíriť v Spojených štátoch. Podvariant s názvom XBB.1.5, označovaný tiež kraken, začal vyvolávať obavy z ďalšej možnej vlny pandémie koronavírusu. Infektológ Peter Sabaka hovorí, že dôvod na paniku určite nie je: „Mali sme tu už rôzne subvarianty. Každý je iný a trochu viac infekčnejší, inak by sa nepresadil.“ Nepredpokladá však, že spôsobí vlnu ako v zime minulý rok a ani to, že naplní nemocničné lôžka.
„Ťažší priebeh môžeme predpokladať len u ľudí nad 65 rokov s chronickými ochoreniami alebo poruchami imunity,“ dodáva. Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV a Prírodovedeckej fakulty UK si netrúfa odhadnúť, akú veľkú vlnu je schopný kraken spôsobiť.
„K opätovnému nárastu prípadov však určite príde. Množstvo vnímavých ľudí je znova oveľa vyššie, pretože sa môžu nakaziť aj ľudia, ktorí už prekonali omikron minulý rok. To je v kombinácii s nulovými opatreniami pre šírenie vírusu opäť výhodná situácia,“ vraví. Zatiaľ však podľa neho nič nenasvedčuje tomu, že by mal tento subvariant vo väčšej miere spôsobovať ťažké prípady.
Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa subvariant XBB.1.5 nebol zatiaľ v osekvenovaných pozitívnych vzorkách potvrdený. „Jeho výskyt v populácii však nemôžeme vylúčiť, no predpokladáme, že zatiaľ nie je dominantný,“ vysvetlil. To, že ho ÚVZ ešte nezachytil, je podľa Klempu prirodzené, pretože v súčasnosti veľmi veľa infekcií prebehne bez diagnostiky pomocou PCR. „Pritom len vzorky odobraté na PCR sa dajú následne aj sekvenovať,“ dodal. Faktom je, že len na základe príznakov sa subvarianty omikronu nedajú od seba odlíšiť.