Najmä ak sú, ako v súčasnosti, v dohľade parlamentné voľby, strany podľa neho nedokážu odolať pokušeniu dostať týmto spôsobom veľmi jednoducho svoju agendu medzi ľudí a mobilizovať tak voličov. "Všetky naše referendá okrem jedného boli zatiaľ neúspešné," pripomenul. Budaj nesúhlasí s tým, že Slovensko nemá legislatívne nástroje na dosiahnutie predčasných volieb, ak by boli potrebné.
Východisko z aktuálnej politickej krízy Budaj nevidí v skracovaní volebného obdobia, ale v hľadaní ciest k dokončeniu rozbehnutých projektov a reforiem do riadnych volieb. Dodal, že "demokrati" v posledných dvadsiatich rokoch pravidelne rozbiehajú významné reformy, ktoré automaticky vyvolávajú v spoločnosti protitlak. "Klesajú percentá a v demokratickej partii sa začnú objavovať hlasy, aby sme prebehli na druhú stranu a vzdali sa nepríjemných reforiem," povedal s tým, že predčasné voľby ešte nikdy nepriniesli "demokratickému" táboru politický prospech.
Podľa Budaja je logické, že sa podporu pre nový vládny kabinet snaží v parlamente získať premiér dočasnej vlády Eduard Heger (OĽANO). "Je poverený riadiť vládu, ktorá je v demisii, je z najväčšieho poslaneckého klubu a Demokratická platforma, ktorá z tohto klubu odišla, tak isto vyjadruje podporu, aby obnovil vládu," tvrdí Budaj. Za schodnú cestu by považoval transparentnú dohodu so SaS o tolerancii menšinovej koalície a vymenovanie obnovenej vlády na pôvodnom základe.