Ako o tom informoval portál thesun.co.uk, nová škótska štúdia odhalila, že jedno konkrétne povolanie vystavuje ľudí vysokému riziku vzniku smrtiacich druhov rakoviny. Reč je o zamestnancoch záchrannej služby.
Výskum ukázal, že hasiči majú vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu prostaty, rakovinu pažeráka a leukémiu ako bežná populácia. Majú až päťkrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na infarkt, a v prípade mŕtvice je číslo až trojnásobné. Príčinou toho by mohol byť ich častý kontakt s toxickými látkami. Reálna správa o úmrtnosti štatistiku potvrdzuje. Zistilo sa, že počet hasičov, ktorí zomreli na rakovinu prostaty bol 3,8-krát vyšší ako u bežnej populácie. V prípade leukémie išlo až o 3,2-násobok a 2,4-krát vyšší u rakoviny pažeráka. V prípade rakoviny neznámeho pôvodu boli čísla viac ako šesťnásobné.
Riccardo la Torre, národný funkcionár odborového zväzu hasičov sa obáva, že najnovšie zistenia by mohli vydesiť nie len hasičov, ale i vládu. Zdravie pracovníkov je veľmi dôležité, ale stiahnuť všetkých z funkcie, aby sa zabránilo zvyšovaniu štatistiky, je nemožné. Problém je tiež v tom, že skríning na výskyt rakoviny podstupujú zamestnanci v staršom veku, mladí takú ponuku nemajú.
Pán la Torre sľubuje potrebný zdravotný dohľad, ktorý v tejto profesii chýba. Zabezpečiť by to vedeli právne predpisy, ktoré okrem iného by umožnili hasičom, ktorí prišli k nejakej ujme, aby dostali odškodnenie. Zástupca veliteľa škótskeho hasičského a záchranného zboru Andy Watt už podnikol rázne kroky. Všetky hasičské zariadenia a výcvikové strediská boli vybavené špecializovanými dekontaminačnými utierkami, pribudli systémy zónovania, posnuť vpred sa mal aj skríning rakoviny.