A je po paráde
Kým medzi svetovými vojnami Broukove obchodné domy prosperovali, po tej druhej – škoda slov... Počas veľkého znárodňovania v roku 1948 prišiel rad aj na ne. Zakladateľ rodinnej firmy zomrel v roku 1953. Po otcovi ju po 2. svetovej vojne prevzal Jaroslav Brouk mladší. „Môjho starého otca poslali v rokoch 1949 až 1951 na prevýchovu do uránových baní,“ spomína jeho vnučka Silvia Brouková. Po zvyšok života (zomrel v roku 1989) sa živil ako šofér sanitky.
Mladší brat Bohuslav emigroval v roku 1948 do Anglicka, kde zomrel v roku 1978. O „broukárny“, žiaľ, prišli. Keďže spoločnosť B+B nebola majetkom rodiny, ale od roku 1927 akciovou spoločnosťou, majetok impéria nebol reštituovaný a v rámci privatizácie dostal nových vlastníkov. Rodine nezostala ani ochranná známka B+B. A ako dopadol Josef Babka, ktorý hneď na začiatku z projektu vystúpil? Mal 8 detí a s Broukovcami zostal naďalej v kontakte.
Dunaj zrušili reťazce
Obchodný dom rodiny v Bratislave skončil podobne a premenovali ho na Dunaj. K pôvodnej budove pribudla v roku 1985 ďalšia stavba, tzv. dvojka. Tá rozšírila predajný priestor na približne 10 000 m². Budova Dunaj 2 mala pôvodný názov Dom odievania a s objektom Dunaj 1 je konštrukčne priamo spojená. Postavili ju podľa návrhu Petra Minaroviča a Jána Bahnu z roku 1978. Ešte v 90. rokoch bol kedysi tento vychytený luxusný priestor v prevádzke, neskôr ho do úzadia zatlačili veľké obchodné reťazce.