Ťanšan je rozsiahly horský systém, ktorý sa tiahne v smere rovnobežky v dĺžke až 2 800 km. Začína sa pri Taškente v Uzbekistane a rozpadá sa v púšti na hranici Číny a Mongolska. V strednej časti dosahuje šírku až 600 km. V horách nájdete čistý vzduch, dlhé údolia, ľadovce, množstvo priezračných horských potokov, divokých, priehradami nespútaných riek a veľa vodopádov. Je tu okolo 3 000 jazier, a to najmä ľadovcového pôvodu.
Iná tvár turizmu
Zvedavý turista by rozhodne nemal opomenúť návštevu jazera Issyk-Kuľ, ktoré je druhým najväčším alpínskym jazerom na svete. Leží v nadmorskej výške 1 608 m. Jeho dĺžka je úctyhodných 180 km a šírka 58 km s hĺbkou 668 m. Jazero je síce bezodtokové, má však okolo 80 prítokov. Vďaka jemne slanej vode nezamŕza a v lete má sviežu teplotu 18 až 24 °C.
Hlavné rekreačné centrá a najlepšie vybudovaná turistická infraštruktúra Kirgizstanu sa nachádzajú pri pobreží Issyk-Kuľu. Jeho piesočné pláže sú cez leto už niekoľko rokov obsadené dovolenkármi z Kazachstanu, Uzbekistanu a Ruskej federácie. Na medzinárodné letisko neďaleko obce Tamči na brehu jazera ich privážajú charterové lety z Almaty, Taškentu, Moskvy, Petrohradu a Novosibirska. Popri severnom brehu jazera viedla jedna z trás Hodvábnej cesty. Miestni sprievodcovia môžu turistov prekvapiť tvrdením, že Issyk-Kuľ je súčasťou Tichého oceánu a je s ním spojený podzemnými riekami.
Zaujímavosťou je, že Jurij Gagarin po svojom historickom prvom lete do vesmíru dovolenkoval na južnom brehu jazera Issyk-Kuľ vo vojenskom sanatóriu Tamga. Rád chodil do neďalekého údolia Barskoön, kde mu Kirgizi postavili veľkú bustu.