Babylon Strednej Ázie
Na území Kirgizstanu žije celkovo viac ako sto národností. Najpočetnejšiu skupinu tvoria, pochopiteľne, Kirgizi. Je ich 73 %. Vzhľadom na to, že krajina bola dlhú dobu súčasťou Ruského impéria a neskôr Sovietskeho zväzu, návštevník očakáva, že druhým najpočetnejším národom budú Rusi. Je ich však len 6 %, rovnako ako Dunganov. S podielom 15 % na celkovom počte obyvateľstva sú na druhom mieste Uzbeci.
Počas cestovania po Kirgizstane sa môžete stretnúť s Tadžikmi, Ujgurmi, Turkami, Kurdami, Ukrajincami, Tatármi, ale aj Nemcami. Ferganská kotlina, kde sa stretajú hranice Kirgizstanu, Tadžikistanu a Uzbekistanu, je právom považovaná za Babylon Strednej Ázie.
Život v jurte
Od dávnych čias boli Kirgizi kočovným národom zaoberajúcim sa chovom dobytka. V zime zimovali v podhorí v ail - dedine v údolí, kde je málo snehu. Na jar sa s dobytkom presťahovali na pastviny do hôr - jailoo. Kirgizstan je po Mongolsku hádam najviac „jurtovou“ krajinou. Výrazné prvky nomádskeho životného štýlu si Kirgizi zachovali až do súčasnosti.