Hodnota rodiny je absolútna a deti sú pre miestneho človeka jeho budúcnosťou. Orientálny kult úcty k starším je tu rovnako silný ako v iných krajinách Strednej Ázie. K typickým vlastnostiam Kirgizov patria usilovnosť, čestnosť, pracovitosť, vynaliezavosť i schopnosť zachovať duchaprítomnosť v ťažkých životných podmienkach. Vytrvalosť pri prekonávaní ťažkostí je samozrejmosťou. Sú statoční, pevne držia slovo, majú radi hudbu a tanec. Národ s krvou kočovníkov si tiež váži slobodu.
V tieni mešity
V Kirgizstane na rozlohe štyrikrát väčšej, ako je Slovensko, žije 6,4 milióna obyvateľov. Hlavným mestom je miliónový Biškek, ktorý sa v rokoch 1926 - 1991 volal Frunze. Mimochodom, v Biškeku prežil rané roky svojho detstva aj Alexander Dubček († 70). Jeho rodičia sa v rámci spoločenstva Interhelpo dobrovoľne rozhodli pomôcť tamojším súdruhom s industrializáciou.
Dominantným náboženstvom je v krajine islam. Ten prežíva hlavne na vidieku veľký rozmach, ktorému pomáha aj zahraničná pomoc. V septembri 2018 otvorili v Biškeku prezidenti Kirgizstanu, Žeenbekov, a Turecka, Erdogan, novovybudovanú Centrálnu mešitu. Kirgizstan je pre turistov tichý a pohostinný kút sveta. Cestovný ruch je tu ešte v plienkach, a tak sa miestni obyvatelia správajú ku každému prichádzajúcemu návštevníkovi s maximálnou úctou, rešpektom a so záujmom.
Krajina si stále zachovala svoju pôvodnú tvár. Neexistujú žiadne preľudnené turistické megastrediská, cestovanie po Kirgizstane je ešte stále nezabudnuteľným dobrodružstvom plným krásnych zážitkov. Len opatrne s jedlom, aby ste po návrate domov nemuseli držať prísnu diétu!