O blížiacom sa odchode Lambrechtovej z vlády sa v posledných dňoch čoraz častejšie špekulovalo, hoci ministerstvo obrany ešte v piatok správu denníka Bild o možnej rezignácii ministerky označilo za fámu. Výkon Lambrechtovej dlhodobo kritizovala konzervatívna opozičná únia CDU / CSU.
Lambrechtová vo vyhlásení poznamenala, že v posledných mesiacoch čelila mimoriadnej mediálnej pozornosti, ktorá je prekážkou pre vecné spravodajstvo a diskusiu o vojakoch, armáde a bezpečnostnopolitických rozhodnutiach. "V popredí musí stáť cenná práca vojakov a mnohých motivovaných ľudí v tomto rezorte. Preto som sa rozhodla dať svoju funkciu k dispozícii, "uviedla ministerka.
Médiá už niekoľko dní špekulujú o tom, kto by sociálnu demokratku Lambrechtovú na čele ministerstva obrany mohol nahradiť. Najčastejšie sa v tejto súvislosti hovorí o jej straníckej kolegyni Eve Höglovej, ktorá sa problematike armády dlhodobo venuje. Často sú ale tiež spomínaní minister práce a sociálnych vecí Hubertus Heil alebo spolupredseda sociálnej demokracie (SPD) Lars Klingbeil.
Lambrechtová nie je prvým členom Scholzovho kabinetu, ktorý odchádza. Scholzovu vládu, ktorá je pri moci od konca roka 2021, opustila vlani v apríli vtedajšia ministerka pre rodinu Anne Spiegelová. Nahradila ju Lisa Pausová. Dôvodom vtedy bola kritika, že po predvlaňajších ničivých záplavách na západe Nemecka odišla na mesačnú dovolenku do Francúzska. V tom čase bola ministerkou životného prostredia v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, ktorú prívalové dažde a mohutné záplavy obzvlášť zasiahli.