Odvtedy sa však dobrovoľníci nezastavili a klopali na všetky dvere. Napokon vďaka pomoci dobrých ľudí z regiónu je šalanda pod dočasnou strechou. „Podarilo sa nám ju prekryť na poslednú chvíľu starými plachtami z kamióna. Aktuálne brigádnici vypratávajú ľad a snažia sa odstrániť z nehnuteľnosti čo najviac vody, lebo je veľmi navlhnutá,“ dodala. Postupne bude potrebné na šalande urobiť normálnu strechu, komíny či elektrické rozvody. Situáciu komplikuje však nielen nedostatok financií, ale aj vyše 40 vlastníkov 18 bývalých nájomných bytov hámorníkov.
Pohorelský železiarsky komplex
Coburgovský podnik patril k 4 najvýznamnejším producentom železa na území dnešného Slovenska v Uhorsku. Naše územie pokrývalo až 60 % dopytu po železiarskych produktoch pre celú monarchiu. V časoch najväčšej prosperity zamestnával komplex takmer 500 ľudí. Nachádzala sa v ňom i najmodernejšia valcovňa plechov v Uhorsku vo Vaľkovni, aplikovali sa v ňom mnohé inovátorské technológie a postupy. Zamestnával mnoho odborníkov z Nemecka a Rakúska.
Na aký účel slúžila
Bola súčasťou uceleného a dômyselne založeného výrobného sídla Ferdinandovej huty pozostávajúceho z objektov vysokej pece so zlievarňou, skladu uhlia, vážnice, hámrov či vodného náhonu. Každý z bytov mal zabezpečený svoj vlastný vstup, tie horné boli prístupné z pavlače od dvora s kruhovými stĺpmi a dreveným zábradlím. Niektoré byty sa zachovali v pôvodnom stave až do nešťastného požiaru. Je významnou súčasťou architektonického dedičstva.