Podľa odhadov zožerú totiž len v Keni 60 ton obilia ročne. Lenže tamojšia vláda ich chce hubiť plošne použitím veľmi nebezpečných organofosfátov. Tie škodia ľuďom, ale sú tiež veľmi toxické pre dravcov. Ako zdôrazňujú ornitológovia, všetci dravci v Keni sú na zozname ohrozených druhov.
Za problémy so snovačmi však môže človek. Jednak tým, že vyvolal klimatickú zmenu, kvôli ktorej Keňu sužuje opakovane extrémne sucho. Nerastie tráva, ktorej semenami sa snovače živili, preto mieria na obilné polia. V boji proti snovačom sa v Afrike používa postrek fentiónom, organofosfátovým pesticídom, ale vedci túto chemickú látku označujú za toxickú pre človeka a ďalšie organizmy.
„Fentión teda môže zraňovať alebo zabíjať bez rozdielu, čo má následne nepriaznivé účinky na organizmy,“ varujú experti s tým, že na fenthion budú umierať aj mrchožrúti, ktorí sa dostanú do styku s touto látkou priamo alebo skonzumujú otráveného snovača.
Paul Gacher, manažér organizácie Nature Kenya, miestnej pobočky BirdLife International, varuje, že najohrozenejší sú mrchožrúti, ktorí patria celosvetovo k vymierajúcim druhom vtákov. „Často dochádza k zlému manažmentu miesta po postreku, čím sa zvyšuje riziko úhynu voľne žijúcich živočíchov v dôsledku otravy, najmä mrchožrútov, preto je potrebné zvýšiť vzdelávanie a informovanosť o potlačovaní snovačov.“
Vzhľadom na to, že populácia snovačov v Afrike sa odhaduje na 1,5 miliardy vtákov, nie je podľa ornitológov k dispozícii dostatok dravých vtákov, aby bolo možné zlikvidovať rozsiahle kolónie snovačov, ale nevie sa ani o inom účinnom ekologickom riešení.