Nie je to len „soplík“, ale aj chrípky, virózy či úrazy, pretože sme oslabení a unavení. Ak ich nepodceníte, môžete sa im elegantne vyhnúť. Chce to však systém.
Správna skladba jedálnička
Ak chcete prežiť zimu v zdraví, musíte predovšetkým posilniť svoju imunitu. Ak ste zatiaľ zdraví, robte to prirodzene, stravou. Účinnú ochranu pred mnohými chorobami nám poskytujú probiotiká. Dokážu totiž zničiť patogénne mikroorganizmy v našom tráviacom trakte, pomáhajú tráveniu a pozitívne ovplyvňujú metabolizmus aj imunitu. Prirodzene sa nachádzajú najmä v kyslej kapuste, nepasterizovanej bryndzi aj niektorých kyslomliečnych produktoch. Na to, aby pomohli, treba ich však jesť pravidelne a dlhodobo, napríklad dva jogurty alebo kocku bryndze denne.
Ak ste vo veľkom strese, či inej nepohode alebo beriete antibiotiká, užívajte probiotiká aj vo forme výživových doplnkov. K tomu, aby ste boli aj v primeranej kondícii, vám výrazne pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. Je dôležitejší, ako si mnohí myslia. A pritom stačí polhodinová prechádzka denne.
Vitamíny a minerály
Ďalšou dôležitou prevenciou sú vitamíny. Teraz potrebujeme najmä vitamín C, ktorý si telo nevie uložiť do zásoby, preto by sme mali každý deň vypiť jeden šípkový čaj alebo si dať jeden šalát z kyslej kapusty či niekoľko citrusových plodov. Tam všade je céčko vo veľmi chutnej forme. Dobré sú aj jablká, brokolica, chren či cesnak. A pozor, čím viac cukru jete, tým viac potrebujete podporiť imunitu, takže za každú sladkosť si pridajte jabĺčko či pomaranč. Pre imunitu je dôležitý aj zinok. Ten si môžete naservírovať napríklad v podobe mäsa, rýb, húb, cesnaku či kyslej kapusty.
Z húb je izolovaný aj ďalší prírodný prostriedok na zvýšenie imunity – betaglukán. Nachádza sa najmä v hlive ustricovej, ale tej nedokážete zjesť toľko, aby ste ho mali dostatok, preto je vhodné užívať ho vo forme výživových doplnkov, ideálne už od jesene.
Čajíky
Dôležitý je aj pitný režim. Samozrejme, nie vo forme sladených perlivých nápojov, tie by sme mali nahradiť voňavými babičkinými bylinkovými čajíkmi, ktoré dokážu riešiť nejeden zdravotný problém. Na nádchu a chrípku je najlepšou zbraňou zázvorový. Vychutnať si ho môžete kedykoľvek.
Náš tip na chutný zázvorový čaj
Nastrúhajte zázvor do pohára a zalejte vriacou vodou. Nechajte vylúhovať aspoň 5 minút, potom preceďte a pridajte čerstvú pomarančovú šťavu. Ak si ho chcete osladiť, tak medom.
Denná odporúčaná dávka vitamínu C:
• Muži 90 mg
• Ženy 75 mg
• Fajčiari + 40 mg
Koľko „céčka“ je v citrusoch
GRAPEFRUIT:
Jeden stredný grapefruity zvyčajne obsahuje 88 mg vitamínu C.
POMARANČ:
V 100 g je 53 mg vitamínu C.
CITRÓNY:
Obsah vitamínu C je podobný ako v pomarančoch, t. j. 53 mg v 100 g.