Ani to však mnohé gazdinky neodrádza a púšťajú sa do pečenia. Chlebové cesto však viete pripraviť aj zo sušeného droždia. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?
Kvások poznali už naše staré mamy, pre ktoré bolo prirodzené piecť domáci chlieb. Neskôr vzniklo sušené droždie, čím sa tradičné kváskovanie dostalo do úzadia. Pre šikovné gazdinky bolo časovo úspornejšie nechať droždie napučať v mlieku a za krátky čas pripraviť kysnuté cesto. No a úplne najrýchlejšie bolo kúpiť čerstvý chlieb v obchode, a tak sa na domáce pečenie zabudlo. Zloženie pečiva sa neriešilo, ale dnes je všetko inak. Mnohým ľuďom záleží na zdravých potravinách a kváskovanie si opäť našlo svojich prívržencov.
Kvások vs. droždie
Kvások je zložený len z múky a vody a jeho výroba je veľmi jednoduchá, preto si ho viete založiť aj doma. Po ich zmiešaní sa počas zhruba 14 dní prebudia v múke prirodzené baktérie. Tie sa vďaka sacharidom ďalej rozmnožujú, pričom vytvárajú oxid uhličitý a kyseliny. Každý deň ho však musíte „kŕmiť“ a pridať trochu múky a vody. Vypestovaný kvások obsahuje približne 50 druhov rôznych baktérií, ktorých je spolu niekoľko miliónov.
Výroba droždia v potravinárskom priemysle sa začína rozmnožovaním buniek kvasiniek, ktoré dostávajú vitamíny, minerály a cukry. Výsledkom náročného, zhruba 52-hodinového procesu je kvasničné mlieko alebo krém, ktoré sa ďalej používa na výrobu tekutého, sušeného alebo lisovaného droždia. Kocka droždia sú vlastne živé, zlisované kvasinky. Tie potom v ceste premieňajú cukor na oxid uhličitý a vytárajú bublinky, vďaka čomu je cesto nadýchané.
Živé baktérie, no každé iné
Hlavným rozdielom medzi droždím a kváskom je teda zloženie a výsledné baktérie, ktoré v nich vznikajú. Kým v kvásku z múky a vody nájdete baktérie mliečneho kvasenia, tak v kvásku z droždia sú baktérie tzv. alkoholového kvasenia. Každé majú na telo iný vplyv.
Samé dobré veci
Kvások je oproti droždiu pre žalúdok trošku ľahšie stráviteľný a neprekysľuje organizmus. Kváskové produkty majú nižší glykemický index, to znamená, že skôr zasýtia, hladina cukru v krvi stúpa pomaly, a tým človek vydrží dlhšie sýty. Viaže na seba vápnik, železo, horčík, meď a zinok, ktoré uloží do tela. Kváskovaním predchádzate aj tvorbe zubného kazu vďaka rozkladaniu kyseliny fytovej a je veľmi vhodné pre alergikov, diabetikov, celiatikov a histaminikov. Nevýhodou je len to, že príprava chleba trvá niekoľko hodín.
Droždie nezatracujte, pretože aj ono má množstvo pozitív. Obsahuje vitamíny B1, B2 a B3. Pôsobí priaznivo na nervovú sústavu, zlepšuje vylučovanie, pomáha pri nechutenstve a kožných problémoch, zlepšuje stav nechtov a vlasov. Priaznivo ovplyvňuje imunitný systém, pomáha pri zvýšenej únave, depresiách, nespavosti a nervozite. Podporuje aj funkciu pečene a obličiek.