Podľa hovorcu Slovenskej poľovníckej komory Alojza Kaššáka to však nie je preto, že sú premnožené. Mesto ich vábi vôňami triedeného bioodpadu a pocitom bezpečia, pretože tam po nich nikto nestrieľa. No v okolí hlavného mesta vidieť aj iné divoké zvery, čo je pozitívna správa. Ide napríklad o dropa, ktorý sa vrátil po 22 rokoch, alebo vydru.
Hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák uviedol, že posledné roky Slovensko aj celá Európa rieši problém s diviakmi v mestách. „V úvodzovkách problém, pretože diviak, okrem toho, že rozryje trávniky, môže spôsobiť dopravnú nehodu a vystrašiť bežcov či psičkárov,“ podotkol hovorca. Podľa neho nie je v poriadku, aby sa po meste premávali diviaky, no treba si položiť otázku, prečo je to tak.
„V mestách majú dostatok potravy. Okrem odpadkov nájdu často aj triedený bioodpad. Ak nádoby nie sú zabezpečené, tak sú to reštaurácie pre živočíchy,“ uviedol s tým, že okolo mestských aglomerácií je veľa plôch rôznych krovín, ktoré nie sú vyčistené a diviak tam má ideálne podmienky na úkryt. Kvôli africkému moru ošípaných musia poľovníci intenzívne loviť diviačiu zver na Slovensku.