Odborníci hovoria, že ak ste svedkom či priamo obeťou násilia, nemali by ste sa báť reagovať. „Obete často chránia toho, kto im ubližuje,“ hovorí psychologička Wiktoria Fiurášek z online poradne MOJRA, „majú pocit, že sa to nikdy neskončí.“ Možno sa to dá pochopiť, násilie zažívajú mnoho rokov a je pre ne ťažké uveriť, že sa tento stav niekedy zmení.
Časom sa znižuje ich pocit sebahodnoty, môžu si dokonca hovoriť, že si bitku zaslúžia. „Ak ste svedkami násilia alebo máte podozrenie, že sa deje niečo nebezpečné vo vašom okolí, tak sa spýtajte: Ako ti môžem pomôcť?“ radí Fiurášek. Ak sa nám niekto s niečím takým zverí, je dobré rešpektovať jeho rozhodnutie. „Nenútiť danú osobu do riešenia, ktoré napadne ideálne nám, ale snažiť sa skôr ponúknuť viac variantov, ktoré môže pre svoju pomoc využiť,“ dopĺňa Michaela Řepová z inštitúcie Persefona, ktorá rieši problematiku domáceho a sexuálneho násilia.
Vytvorte si bezpečnostný plán
Wiktoria Fiurášek, online poradňa MOJRA
- Ak ste sa zatiaľ ešte nerozhodli odísť, pripravte si zázemie pre prípad, že by ste museli ujsť rýchlo.
- Nechajte u niekoho, komu veríte, náhradné kľúče, oblečenie, doklady, lieky, financie.
- Uschovajte si všetky dôkazy o násilí, vyfoťte si ich a snímky nechajte vyvolať aj s dátumom.
- Ďalším krokom bezpečnostného plánu môže byť plán toho, či mám ku komu/kam odísť a či mi je prípadne niekto ochotný pomôcť s odvozom vecí, keď nemám k dispozícii auto a pod.
- Ak sa rozhodnete utiecť, naplánujte si čas, kedy to bude bezpečné.
- Hovorte o tom, čo sa doma deje, nenechávajte si to pre seba! Nehanbite sa za to, čo vás postihlo.
- Nebuďte na to sami. Vyhľadajte pomoc odborníkov, zavolajte na linku prvej psychickej pomoci alebo linku pomoci obetiam domáceho násilia.